ایوان نجف عجب صفایی دارد حیدر بنگر چه بارگاهی دارد…..

http://basijpress.ir/images/news/18473/thumbs/18473.jpg

مناجات امیر المؤمنین علی (ع) در مسجد کوفه

ایوان نجف عجب صفایی دارد  حیدر بنگر چه بارگاهی دارد

حیات و مماتی  علی یا علی 

علم و حکمت امیر المؤمنین امام علی (ع) :

چون‌ علم‌ او از پیامبر گرفته‌ شده‌ است‌، او بعد از نبی‌، عالم ترین‌ افراد بود. پیامبر درهنگام‌ رحلت‌ اورا طلبید وهزارباب‌ از علم‌ به‌ او یاد داد که‌ ازهربابی‌ هزار باب‌ دیگر باز می‌ شود. و هرکه‌ می‌ خواهد به‌ شهر علم‌ پیامبر، قدم‌ نهد باید از طریق‌ علم‌ علی‌(ع‌) باشد!
ابن‌ ابی‌ الحدید می‌ نویسد : علی‌(ع‌) مؤسس‌ همه علوم‌ اسلامی‌ است‌. او مؤسس‌ علم‌ تفسیر، صرف‌ و نحو، فقه‌  و غیره‌ است‌.
معاویه‌ بعد از شهادت‌ امام‌  گفت‌ : با کشته‌ شدن‌ علی‌(ع‌)، علم‌ و فقه‌ هم‌ از دنیا رفت‌.
عمر هفتاد بار گفت‌ : اگر علی‌ نبود، عمر هلاک‌ می‌ شد!
پیامبر درباب‌ او فرمود: از ده‌ جزء علم‌ که‌ خدا آفریده‌ است‌، نُه‌ جزء به‌ علی‌داده‌ شده‌ و یک‌ جزء به‌ باقی‌ مردم‌! و به خدا سوگند! که‌ علی‌ درآن‌ یک‌ جزء هم‌ شریک‌ است‌!
وفرمود: ای‌ علی‌! تو وارث‌ علم‌ مَنی‌! و توئی‌ بیان‌ کننده  اختلافات‌ وحلال‌ مشکلاتی‌ و  حل‌ مشکلات‌ امّت‌ به‌ غیر تو انجام‌ نمی‌ شود.
محمد تقی صرفی

http://www.sibtayn.com/swf/gallery/images/monasebat/shahadat/ali/pic3/pic4.jpg

عدالت  مشهور ترین ویژگی امام علی (ع) :

علی (علیه‌السلام) ضمن ایراد خطبه‌ ای برنامه حکومت خود را چنین بیان فرمودند: بدانید که من شما را به راه حق خواهم راند و روش پیامبر(صلی الله علیه و آله) را که سال‌هاست متروک مانده، دنبال خواهم کرد، من دستورات کتاب خدا را درباره شما اجرا خواهم کرد و کوچک‌ ترین انحرافی از فرمان خدا و سنت پیامبر(صلی الله علیه و آله) نخواهم نمود، من همواره آسایش شما را به راحتی خود مقدم شمرده و هرکاری که درباره شما انجام دهم به صلاح شما خواهد بود، ولی این صلاح و خیرخواهی یک مصلحت کلی است و من عموم مردم را در نظر خواهم گرفت، نه یک عده مخصوص را. چشم ملت به من دوخته شده است؛ باید به حق و عدالت میان آن‌ها رفتار کنم.
سپس اضافه فرمود: تاجایی که من خبر دارم بعضی ها دارای اموال بسیار و کنیزان ماهرو و املاک حاصل‌ خیز بسیاری [از بیت‌المال] شده‌ اند؛ چنانچه این اشخاص برخلاف حق و موازین شرع این ثروت و دارایی را اندوخته‌ باشند من آن‌ها را مجبور خواهم کرد که آن‌ها را به بیت‌المال برگردانند؛ بدانید که هیچ‌گونه امتیازی بین مردم وجود ندارد مگر به تقوا که پاداش آن در جهان دیگر خواهد بود، بنابراین در تقسیم بیت‌المال همه مسلمین در نظر من یکسان هستند و بنای حکومت من بر پایه «عدالت» است، ستمدیدگان بینوا در نظر من عزیزند و نیرومندان ستمگر ضعیف و زبون.
و در جایی دیگر برنامه انقلابی خود را چنین بیان فرمود: «والله لو وجدته قد تُزَوِّج به النساء و ملک به الاماء…؛ به خدا سوگند اگر بیابم (زمین‌ها و اموالی که عثمان به ناحق به این و آن بخشیده بود) به مالک اصلی آن (بیت المال) برمی‌گردانم؛ اگر چه کابین زنان قرار داده شده باشد یا به وسیله آن‌ها کنیزانی خریده شده باشد.»
حضرت دستور دادند اموال شخصی عثمان را برای فرزندانش باقی گذارند و بقیه را که از بیت‌المال بود میان مسلمین تقسیم نمایند که به هر نفر سه دینار رسید. در این تقسیم حضرت برای هیچ کس امتیازی قائل نشد؛ به غلام آزاد شده همان قدر داد که به اشراف عرب داد و همه را با یک چشم نگاه کرد

http://www.sibtayn.com/swf/gallery/images/monasebat/shahadat/ali/pic3/pic9.jpg

 سالروز شهادت اول مظلوم عالم امکان، مولای متقیان، امام علی (ع) تسلت باد

حسین شمسی پور دهکردی

یک نظر در "ایوان نجف عجب صفایی دارد حیدر بنگر چه بارگاهی دارد….."

  1. Hamide Babaei گفت:

    شهادت حضرت علی (ع) رو به همه ی شیعیان تسلیت میگم
    همگی حلال کنید
    التماس دعای فراوان

نظرتان را مطرح کنید

:) :D :P :)) =)) :O B-) X( :S :| :-S :( :(( :-* :x >:D< :-? :clap @};- >:) more »

کُد امنیتی (به عدد وارد کنید) *