سبط اکبر

http://www.sibtayn.com/swf/gallery/images/monasebat/veladat/hasan/pic2/pic8.jpg

www.sofrehkaram.ir

نواده‏ پیامبر عزیز اسلام (ص) و نخستین فرزند امیر مؤمنان علی و فاطمه علیهما السلام در نیمه‏ ی ماه رمضان، در سال سوم هجری، چشم به جهان گشود.  پیامبر (ص) برای گفتن تهنیت، به خانه‏ علی آمد و نام او را، از سوی خدا «حسن‏» نهاد.

پدر بزرگ مهربان، او را سخت دوست می‏ داشت، چه بسیار که او را بر شانه می‏ نهاد و می‏ گفت: خداوندا، من دوستش دارم، تو نیز او را دوست‏ بدار!» حدود هفت ‏سال از زندگی این نواده، با پیامبر عزیز اسلام (ص) گذشت .
این نواده ی پیامبر (ص) نه تنها در ایام جوانی در کنار پدر بود و با انجام مسئولیت های مهم ، پدر را یاری می کرد، بلکه آن زمان که هنوز کودکی بیش نبود از معرفت خود نسبت به مقام امامت پدر اینگونه خبر می دهد. او کودکی است خردسال و سخنانش برای پدر شورآفرین و گرمابخش محفل نورانی اوست. امیرالمؤمنین علیه‏ السلام از او می‏ خواهد سخنرانی کند تا کلامش را بشنود. خانواده ‏اش به دستور حضرت آماده گوش فرا دادن به سخنانش می ‏شوند. حضرت خطبه را با این کلمات آغاز می‏ کند و می‏ فرماید: «الحمدلله الواحد بغیر تشبیه، الدائم بغیر تکوین القائم بغیر کلفه..» تا بدان جا که می‏ فرماید: امّا بعد فانّ علیا بابٌ من دخله کان آمنا، و من خرج منه کان کافرا اقول قولی هذا و استغفر اللّه العظیم لی و لکم؛ …علی علیه ‏السلام دری است که هر کس داخل آن گردد، ایمنی خواهد یافت و آن کس که از آن خارج گردد، کافر گردد. این سخن را می‏گویم و برای خود و شما از خدای بزرگ آمرزش می‏ خواهم.» در این هنگام امام علی علیه‏ السلام به پا خاست و بین دو چشم او را بوسید و فرمود: «ذریه بعضها من بعض و اللّه سمیعٌ علیم؛ فرزندان و دودمانی که (از نظر پاکی و تقوا و فضیلت) بعضی از بعض دیگر گرفته شده‏ اند و خداوند شنوای داناست.»… سلام و درود خداوند بر آن دو امام همام باد. آن زمان که قدم به صحنه گیتی گذاردند و آن هنگام که با امامت خویش جلوه‏ های زیبایی و عشق و کمال را تجلّی بخشیدند و تجسّمی زیبا از قرآن کریم گشتند و آن هنگام که در غربت نجف و تربت بقیع مظلومانه آرمیدند تا همچنان نورافشان پاکی‏ ها و نوید دهنده امن و امان انسانی بوده باشند.

سر رسوایی دارم  تب بالایی دارم به عشق عشق مولا دل شیدایی دارم

من مجنون صحرا گرد بی سامون عجب لیلایی دارم

سالروز ولادت با سعادت کریم اهل بیت (ع)، امام حسن مجتبی(ع) و آغاز هفته اکرام ایتام مبارک باد

نا امیدی نرود دست تهی از در او

ای فقیران دلتان شاد کریم آمده است

نکند فرق به وقت کرمش دشمن و دوست

خانه هاتان  همه آباد کریم آمده است

 

بی‌نقاب آمده ای کوچه؛ به این رهگذران…

…حق بده  روی شما خیره شدن  هم دارد

رو بگیر ای پسر با نمک حضرت عشق!

پیچش موی شما خیره شدن هم دارد

 

هر زمان می رود از خانه برون

فاطمه! دود کن اسپند که چشمش نزنند

گوشزد کن به ملائک که پی رفع بلا 

چار قل ختم بگیرند که چشمش نزنند

 

پشت در تا که خجالت نکشد سائل او

قبل از اظهار نیازش کرمت را دیده است

ندهد فرصت گفتار به محتاجِ فقیر

گوش این طایفه آوای گدا نشنیدست

صابر خراسانی

 

حسین شمسی پور دهکردی

نظرتان را مطرح کنید

:) :D :P :)) =)) :O B-) X( :S :| :-S :( :(( :-* :x >:D< :-? :clap @};- >:) more »

کُد امنیتی (به عدد وارد کنید) *