۱۴ سال زندان بود + قیام خونین ۱۵ خرداد

http://www.asr-entezar.ir/entezar/wp-content/uploads/emam-kazem-8.jpg

زندان بصره ‏بود و تاریکی تنهایی و سیاهی غل‏ و زنجیر و طنین ناله‏ های زندانیانی که‏ شکنجه می‏ شدند.
در زندان هارون الرشید (لعنه اللّه علیه)، فرقی نمی‏ کرد که به چه گناهی مجازات انجام می‏ گرفت، فقط اگر زندانی از شیعیان علوی بود، دیوارهای زندان بر او تنگ‏ تر و خشن‏ تر می‏ شد.
در میان ناله‏ های زندانیان، صدای ذکر مرد خدایی شنیده می‏شد که جز به نام خدا، کلمه‏ ای دیگر بر زبان نمی‏ راند. بارها خواستیم او را از پشت میله‏ های زندان ببینیم، اما جز سایه عبادت او بر روی دیوارها، چیزی ندیدیم.
نفسش مانند نسیم سحرگاهی بود که خواب نیمه شب را از چشمانمان می‏ ربود و ما را به نافله شب دعوت می‏ کرد.
روزهای پیاپی روزه می‏ گرفت و حتی از غذای اندک افطارش، به زندانیان گرسنه می‏ بخشید.
نگاهش، خورشید مهری را می‏ مانست که همه را از نور عطوفت و بخشش خویش گرما می‏ داد و فضای سرد و بی‏ رحم زندان را چون روزهای آفتابی بهار می‏ کرد.
عجب صبور بود و بردبار! آن همه زخم زبان و طعنه که از زندانیان غیر علوی و مأمورین بنی عباس می‏ شنید و آن همه آزار و شکنجه که می‏ دید، اندکی از بردباری و صبر جمیل او نمی ‏کاست و زبان او را جز به دعای خیر در حق دیگران باز نمی ‏کرد.
تا آن جا که روزهای آخر، هر که بر او جفا کرده و در حق او به ناروا حرفی زده بود، سر شرمساری به آستان نگاه مهربانش می‏ سایید و به اندازه همه عمر محبت ندیده‏ اش، از مِهر او سرشار می‏ گشت.
اما یک شب که همه ظلمت عالم را با خود داشت، جنازه نورانی‏ اش را غریبانه از زندان بردند.
بعدها از زبان یکی از مأمورین هارون شنیدیم که آن سید علی علیه‏ السلام ، از فرزندان فاطمه زهرا علیها السلام بوده است و نَسَب به رسول خدا می‏ برد.
آن مرد که به سادگی با زندانیان بر سر سفره خالی دل‏هایشان می‏ نشست و از مهر و ایمان خود، آنان را لبریز می ‏ساخت، امام هفتم شیعیان است که او را به جهت کظم غیظ و خشمش، کاظم علیه‏ السلام می‏ نامند!
هنوز می‏ توان صوت محزون مناجات‏های شبانه‏ اش را از زبان میله‏ های زندان شنید!

سالروز شهادت امام موسی کاظم (ع)  باب الحوائج امام هفتم شیعیان گرامی باد

http://www.sibtayn.com/sibtaynplayer/videos/shahadat/e-kazem/fa-sh-e-kazem-karimi05-91.flv

http://15khordad42.ir/pic/picshow/75.jpg

قیام ۱۵ خرداد، نقطه عطفی در تاریخ مبارزات ملت ایران به رهبری حضرت امام خمینی (ره) می‌باشد. در سحرگاه ۱۵ خرداد ۱۳۴۲، عوامل رژیم شاه به خانه ساده و بی‌آلایش حضرت امام در قم یورش بردند و امام خمینی (ره) که روز پیش از آن در روز عاشورای حسینی در مدرسه فیضیه قم، طی سخنان کوبنده‌ای پرده از جنایات شاه و اربابان آمریکایی و اسرائیلی او برداشته بودند، ‌دستگیر و به زندانی در تهران منتقل شدند. هنوز چند ساعتی از این حادثه نگذشته بود که خیابان‌های شهر قم زیر پای مردان و زنان مسلمان و انقلابی که به قصد اعتراض از خانه‌هایشان بیرون آمده و به حمایت از رهبرشان فریاد برآورده بودند، به لرزه درآمد. همین صحنه در تهران و چند شهر دیگر به وجود آمد تظاهرات مردم رژیم را سخت به وحشت افکند و برای سرکوب این قیام تاریخی به اسلحه روی آورد. در این روز حدود ۱۵ هزار نفر مسلمان انقلابی به خاک و خون کشیده شدند و بدین ترتیب تاریخ ایران اسلامی در روز ۱۵ خرداد ورق خورد و فصل جدیدی در رویارویی مستضعفان با مستکبران گشوده شد. پس از این واقعه در تهران و قم و سایر شهرها دولت به دستگیری و محاکمه روحانیون و مردم ادامه داد. زندان‌ها از روحانیون و بازاری‌ها و کسبه پر شد و عده‌ای نیز محاکمه و اعدام شدند. جریان ۱۵ خرداد هر چند ظاهرا با سرکوب خونین به نفع شاه تمام شد اما در حقیقت ماهیت رژیم ستمشاهی را بیش از پیش برای همگان آشکار کرد و نقطه آغازی برای توفان عظیم انقلاب اسلامی گردید که ظرف ۱۵ سال با مجاهدت و ایثار و جانبازی عده زیادی از حق طلبان و مجاهدان راه خدا به پیروزی رسید و تاروپود رژیمی که اقتدار خود را در وابستگی به ابرقدرت‌ها و نیروی نظامی می‌دانست مانند تار عنکبوت از هم گسست.

http://www.bultannews.com/files/fa/news/1391/3/15/87244_825.jpg

 

حسین شمسی پور دهکردی

نظرتان را مطرح کنید

:) :D :P :)) =)) :O B-) X( :S :| :-S :( :(( :-* :x >:D< :-? :clap @};- >:) more »

کُد امنیتی (به عدد وارد کنید) *